Výtěžnosti tříděného sběru v Systému EKO-KOM v období 2019–2023

9. 8. 2024 AnalýzyObalyObceOdpadTřídění

Jako každý rok zveřejňujeme i letos přehledná data pro analytickou práci a možnost porovnání míry třídění v jednotlivých obcích s průměrnými celorepublikovými výsledky.

V přiloženém souboru naleznete tzv. výtěžnosti jednotlivých komodit (tj. typů) tříděného odpadu v obcích v souhrnech za jednotlivé kraje a velikostní skupiny obcí ČR. Výtěžnost umožňuje srovnání míry produkce tříděného odpadu mezi jednotlivými obcemi nebo skupinami obcí (ať už se jedná právě o velikostní skupiny, kraje, území ORP nebo jiné skupiny obcí), protože množství odpadu vyprodukované na daném území za jeden kalendářní rok se přepočítává na jednoho trvale hlášeného obyvatele. Výtěžnost za jednotlivé komodity tedy uvádíme v jednotkách kg/ob./rok.

Zdrojová data, z nichž jsou výtěžnosti počítány, vychází z pravidelných čtvrtletních výkazů odevzdávaných obcemi zapojenými do Systému EKO-KOM. A sloužící mimo jiné k výpočtu výše finančních odměn, které AOS EKO-KOM následně těmto obcím vyplácí. Počty obyvatel v jednotlivých obcích získáváme z veřejně dostupných dat Českého statistického úřadu.

Výtěžnost je prezentována jako celková, do níž jsou zahrnuty všechny typy sběru odpadů (nádobové i pytlové sběry, sběry na sběrných dvorech a sběrných místech, sběr prostřednictvím výkupen druhotných surovin, mobilních sběrů, školních sběrů atd.). Jedná se nicméně pouze o odpady sebrané jako komunální a evidované obcemi, tj. nejsou zde zahrnuty např. samostatně svážené živnostenské nebo podnikatelské a průmyslové odpady. Kromě toho jsou samostatně prezentovány rovněž hodnoty výtěžností dosažených ve veřejné sběrné síti, tedy pouze prostřednictvím nádobových, individuálních nádobových a pytlových sběrů. Většinou se jedná o dominantní způsoby sběru, ale výjimku tvoří tříděný kov, kde převažují naopak jiné způsoby sběru.

V příloze tohoto článku najdete data za období 2019–2023 ze dne 31. 7. 2024. Vzhledem k možnosti dodatečných oprav formou opravných výkazů (viz Příloha č. 1 ke Smlouvě o spolupráci při zajištění zpětného odběru a zařazení místa zpětného odběru do obecního systému odpadového hospodářství – článek VII. odst. 1) se uvedená data mohou v některých případech lišit od těch zveřejněných dříve.

Výtěžnosti tříděného sběru v Systému EKO-KOM v období 2019–2023

Míra sběru a využití prodejních obalů

Jeden z možných indikátorů vývoje Systému EKO-KOM, který je zakotvený také v legislativních požadavcích na reporting AOS, je míra sběru či recyklace a využití prodejních obalů určených spotřebiteli. Tento indikátor dává do vzájemného poměru množství tzv. prodejních obalů (určených obvykle konečnému spotřebiteli) uvedených na trh s množstvím obalových odpadů sebraných prostřednictvím obecních odpadových systémů. Ačkoli v obecních systémech mohou končit také jiné typy obalů (typicky např. přepravní obaly z e-shopů nebo některé obalové odpady produkované živnostníky), a toto srovnání tak není v některých ohledech ideální, přesto nabízí další úhel pohledu na vývoj třídění obalových odpadů v obcích. Pro úplnost je do srovnání vhodné doplnit také obalové odpady předávané fyzickými osobami do výkupen, jež nejsou zapojené do obecních systémů.

Právě kvůli obalům, které nejsou při uvedení na trh evidované jako prodejní, využívání kontejnerů živnostníky, nebo i kvůli zpoždění mezi uvedením obalu na trh a vznikem odpadu z něj, může v některých případech hodnota tohoto indikátoru přesahovat 100 %. Meziroční vývoj tohoto indikátoru ukazuje, že míra třídění obalů v obcích se i nadále zvyšuje, byť samotné hmotnostní hodnoty výtěžností klesají. Důvodem je totiž snižující se množství obalů uvedených na trh. S požadavkem návrhu nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) na budoucí snižování množství obalů uvedených na trh bude tento indikátor stále relevantnější. Výtěžnosti tříděných odpadů pak budou vhodné pro vzájemné porovnání obcí, ale nikoli pro porovnávání meziročního vývoje.

Graf 1 – Míra sběru prodejních obalů určených spotřebiteli
Graf 1 – Míra sběru prodejních obalů určených spotřebiteli
Uhlíková stopa kelímků na teplé nápoje

Teplé nápoje s sebou jsou pro mnohé neodmyslitelnou součástí běžného pracovního dne, natož nadch...

Rozbory skladby směsného komunálního odpadu z obcí v roce 2020

I přes nepříznivou situaci v roce 2020 EKO‑KOM pokračoval ve dlouholetém sledování skladby domov...

Výpočet sazeb poplatků vyjádřený ve vzorcích

S cílem seznámit odbornou veřejnost detailně s principy výpočtu sazeb poplatků za zpětný odběr a vyu...

Kapitálová stabilita AOS

Autorizovaná obalová společnost EKO‑KOM zajištuje na základě Autorizace vydané MŽP provoz systému tř...