Pokud při své podnikatelské činnosti uvádíte obaly nebo obalové prostředky na trh nebo do oběhu, musíte splnit povinnosti vyplývající ze zákona č. 477/2001 Sb., o obalech ve znění pozdějších předpisů.
V současné době již zákon o obalech upravuje problematiku plnění povinností u osob, které mají minimální produkci obalů. Pokud vaše firma splňuje dvě podmínky uvedené v § 15 a zákona o obalech tzn., že celkové množství obalů uvedených na trh vaší firmou nepřekročí 300 kg a zároveň roční obrat firmy nepřekročí 25 mil Kč, nemusí plnit povinnosti uvedené v § 10 až 15. Jedná se o povinnosti zpětného odběru, využití, evidence a povinnost podat návrh na zápis do seznamu osob. Při případné kontrole musíte byt schopni prokázat splnění uvedených podmínek. V opačném případě na vás bude kontrolní orgán pohlížet jako na osobu, která měla v daném období veškeré povinnosti.
Obal je definován jako libovolný výrobek zhotovený z materiálu jakékoli povahy, který je určený k pojmutí, ochraně, manipulaci, dodávce či prezentaci výrobků určených pro spotřebitele (občana) nebo pro jiného konečného uživatele. Obaly jsou dále rozděleny na tři skupiny.
Ministerstvo životního prostředí stanoví v pochybnostech, zda určitý typ výrobku je či není obalem.
Jiný konečný uživatel je definován jako podnikající právnická nebo fyzická osoba, která nakupuje obaly nebo balené výrobky pro svoji podnikatelskou činnost a neuvádí je dále do oběhu. To znamená, že se jedná o všechny uživatele, u kterých končí obaly či obalové odpady, kromě spotřebitele nepodnikající fyzické osoby čili občana. Obaly určené výhradně k balení výrobků určených výhradně jiným konečným uživatelům se nazývají dle zákona o obalech průmyslové obaly.
Ano, neboť zákon o obalech definuje povinnosti vztahující se k průmyslovým obalům ve stejné míře, jako k obalům skupinovým a přepravním. V systému EKO‑KOM jsou tedy průmyslové obaly zpoplatněny stejnými částkami jako obaly skupinové a přepravní.
Ve výkaze o produkci obalů jsou pro evidenci těchto obalů určeny listy (bledě modré) J1-3, J1-3K a O1-3, O1-3K. Exportované průmyslové obaly se evidují na listech J4 a O4 (sloupec PRŮMYSLOVÉ).
Ostatní obaly, tzn. obaly určené spolu s výrobkem k dodávce spotřebiteli, byly pro lepší orientaci pojmenovány „OBCHODNÍ“. Tyto obaly se ve výkaze dále dělí na prodejní, skupinové a přepravní. Průmyslové obaly nejsou takto dále rozděleny, jelikož jsou všechny tři skupiny zpoplatněny ve stejné výši.
Využití zahrnuje řadu procesů, které ve svém důsledku představují přínos z použitého odpadu. Využití zahrnuje opakované použití, recyklaci, energetické využití (spalování odpadu a zužitkování získaného tepla) a biologický rozklad (aerobní nebo anaerobní rozklad odpadů z obalů; oxo-rozložitelný plastový obal se nepovažuje za obal rozložitelný biologickým rozkladem). Recyklace je v podstatě materiálové využití, tj. vyrobený materiál může být znovu použit k původnímu nebo jinému účelu.
Většina obalových materiálů (např. obyčejný papír) neobsahuje těžké kovy. Avšak těžké kovy se vyskytují v určitých druzích laků a tiskařských barev.
Testování a určení obsahu těžkých kovů je nákladné, proto je lépe k němu přikročit pouze tam, kde se používá velké množství barviva, nebo kde se používá zvlášť silný lak.
Kromě toho může také opakovaná recyklace vést k nízkému stupni kontaminace skleněných obalů olovem. Dle § 4 zákona o obalech je však možné překročení limitní hodnoty těžkých kovů u skla či plastů v důsledku přidání recyklovaných materiálů.
Vaší povinností je využívat a recyklovat obaly uvedené na trh nebo do oběhu (+ obalové prostředky z části D přílohy č. 4 Zákona o obalech uvedené na trh nebo do oběhu) v míře, která je stanovena v příloze č. 3 zákona o obalech. Pro jednotlivé druhy obalů stanoví zákon zvláštní množstevní podíly.
Hlavní část výkazu o produkci obalů
Ano, tuto evidenci jsou povinni vést všichni, kdo uvádějí obaly nebo balené výrobky na trh nebo do oběhu.
Dále jsou povinni všichni, kdo uvádějí jednorázové plastové obalové prostředky uvedené v části D přílohy č. 4 Zákona o obalech na trh nebo do oběhu.
Zvláštní evidence tzv. litteringových obalů na listu L
Na tomto listu se evidují jednorázové plastové obalové prostředky uvedené v částech C a D přílohy č. 4 Zákona o obalech na trh nebo do oběhu.
Za porušení této povinnosti může být uložena pokuta až do výše 1.000.000,-Kč.
Povinnost zpětného odběru znamená, že vaše společnost musí zajistit, aby spotřebitel mohl bezplatně, bez dodatečných nákladů pro něj a bez omezení vrátit použitý obal. (Nelze tedy požadovat za vrácený obal úhradu, nebo požadovat jeho zaslání poštou či dodání do místa výroby). Přitom je nutno dbát na dostatečnou četnost sběrných míst a na jejich dostupnost.
Zákon umožňuje splnění těchto povinností třemi způsoby:
ad 1) Jako individuální subjekt musíte samostatně:
ad 2) Při přenesení povinností je nutno:
ad 3) Klienti autorizované obalové společnosti EKO‑KOM, a.s.:
EKO‑KOM na základě smluv finančně podporuje zejména systémy nakládání s odpady v obcích a realizuje další programy na podporu využívání obalů a optimalizace jejich sběru. Úspěšně se rozvíjí také spolupráce se svozovými společnostmi a úpravci odpadů. S obcemi společnost EKO‑KOM spolupracuje tak, aby místní systém nakládání s odpady umožňoval spotřebitelům odložit použité obaly do systému sběru, třídění a využití komunálního odpadu.
Stejným způsobem jakým doposud za své klienty zajišťovala využití přepravních a skupinových obalů z obchodní sítě. AOS má uzavřeny smlouvy se svozovými společnostmi, které nakládají s tímto obalovým odpadem. Na základě těchto smluv svozové společnosti pro AOS zajišťují, že obalový odpad, svezený z obchodní sítě nebo z podniků není uložen na skládku, ale po dotřídění je předán k recyklaci.
Pokud vám jako podnikající osobě vzniká při podnikatelské činnosti odpad, jste původcem odpadu a jste povinni s ním nakládat dle zákona 185/2001 Sb. o odpadech. Tedy předat osobě oprávněné k nakládání s odpadem. Povinnosti vyplývající ze zákona o obalech, které se vztahují k vašemu dodavateli, tedy zajištění využití a recyklace obalového odpadu, za něj plní AOS až po svozu odpadu. Ta se, na základě spolupráce se svozovými společnostmi, postará o splnění procentuální výše využití a recyklace obalového odpadu za vašeho dodavatele. Povinnosti vyplývající ze zákona o odpadech a ze zákona o obalech jsou dvě rozdílné a na sobě nezávislé povinnosti. Vzniká tím případ, kdy oprávněná osoba ke svozu odpadu uzavírá 2 smlouvy. Jednu s původcem odpadu, který musí zaplatit úhradu za jeho svoz. A druhou se společností EKO‑KOM, a.s., která jí hradí náklady spojené s evidencí a následným zajištěním využití odpadů z obalů, a která tím za své klienty zajišťuje splnění povinnosti využití a recyklace obalového odpadu.
Ne, není tomu tak. Každý, kdo uvádí obaly na trh a do oběhu, musí zajistit jejich využití a recyklaci, tím však není míněno odstranění odpadu od vašeho odběratele. Naopak on má povinnost ze zákona o odpadech předat vzniklý odpad výhradně osobě oprávněné k nakládání s odpadem. Povinnost odebrat zpět obaly má pouze ten, kdo dodává balené zboží spotřebiteli, kterým je fyzická a nepodnikající osoba. Tuto povinnost spolu se zajištěním využití obalových odpadů plní EKO‑KOM, a.s. za všechny společnosti, se kterými má uzavřenu Smlouvu o sdruženém plnění. Pokud je zboží dodáno podnikající osobě, pak povinnost zpětného odběru nevzniká a odběratel nemůže ze zákona nárokovat odebrání obalů zpět.
Systém EKO‑KOM účtuje klientům poplatky, jejichž výše je stanovena na základě množství obalů, které uvádějí na trh. S takto získanými finančními prostředky nakládá s cílem zajistit splnění povinností pro všechny své klienty.
Poplatky hrazené jednotlivými klienty jsou vypočítány podle celkové hmotnosti obalů určených ke zpoplatnění. EKO‑KOM, a.s. nevytváří zisk a stanoví poplatky tak, aby pokryly provozní náklady systému odvíjející se zejména od reálných nákladů spojených s tříděním obalového odpadu v obcích. Poplatky jsou kalkulovány a účtovány čtvrtletně na základě výkazu klienta o množství obalů uvedených na trh nebo do oběhu za dané čtvrtletí.
Společnosti, které se do systému zapojí, platí čtvrtletně poplatky podle množství obalů a fixní roční poplatek, který je ve výši 1600,- Kč bez 21% DPH. Jak vysoká bude čtvrtletní platba nelze předem určit bez podrobných údajů o množství obalů dodávaných společností na český trh.
Každý klient je povinen zasílat stanovené výkazy o množství obalů (a obalových prostředků uvedených části D přílohy č. 4 Zákona o obalech) dodaných na trh nebo do oběhu v určeném členění a struktuře. Výkaz se skládá z položek za dané období udávaných podle hmotnosti a ve zvláštní části výkazu se uvádí množství opakovaně používaných obalů.
Je třeba také evidovat na listu L ve Výkazu o produkci obalů jednorázové plastové obaly a obalové prostředky, které jsou uvedené v částech C a D přílohy č. 4 Zákona o obalech.
Zákonnou odpovědnost mají osoby, které uvádějí na trh nebo do oběhu obaly. Odpovědnost začíná kompletací obalu (uzavřením, polepením etiketou apod.) nebo importem baleného výrobku a přenáší se celým obchodním řetězcem, tzn. od naplnění obalu přes distribuci až po prodej spotřebiteli. Všechny zúčastněné osoby, ať firmy, které obal plní, dovozci, distributoři nebo maloobchodníci musejí splnit svou povinnost využití obalu sami nebo zapojením se do systému.
Osoby, které uvádějí na trh nebo do oběhu jednorázové plastové obalové prostředky uvedené v části D přílohy č. 4 Zákona o obalech (nápojové kelímky a nádoby na potraviny) mají také povinnosti zajistit zpětný odběr a využití.
Rozhodně ne! Všichni by měli mít smlouvu s autorizovanou obalovou společností, nebo provozovat vlastní individuální systém zpětného odběru a využití. Při zaplacení poplatku mají možnost se dohodnout, kdo za ten který obal poplatek zaplatí. Znamená to, že například distributor a jeho dodavatel, firma, která obal plní se mohou dohodnout, kdo z nich uhradí poplatek. Je-li zaplacen jednou, pokrývá pak celý dodavatelský řetězec. Když tedy uhradí poplatek plnič, uvede na faktuře distributorovi číslo klienta systému EKO‑KOM spolu s informací, že za obaly byl uhrazen poplatek. Distributor ve svém výkazu pro EKO‑KOM pak sice uvede tento obal jako dodaný do oběhu, ale místo, aby za něj zaplatila poplatek, odkáže se na úhradu již provedenou dodavatelem. Celý proces je poněkud podobný situaci přenášení DPH.
Obecně platí, že klient autorizované obalové společnosti EKO‑KOM, a.s. by nikdy neměl platit poplatek za obal, za který poplatek již zaplatil nebo zaplatí jiný klient EKO‑KOM, a.s. Za obal, který je exportován, se žádný poplatek společnosti EKO‑KOM, a.s. neplatí.
Ne, klienti AOS nemají ve vztahu k podnikajícím osobám povinnost zpětného odběru obalů, kterou jinak mají ve vztahu ke spotřebiteli – fyzické osobě. Proto AOS nezajišťuje samotný svoz odpadu z podniků tak, jak ho za své klienty musí zajistit v případě odpadu z domácností. Podle zákona v případě odpadu z domácností musí AOS zajistit, a tedy i uhradit, sběr tříděného domovního odpadu a jeho následné dotřídění a předání k recyklaci (využití). Oproti tomu v případě živnostenského a podnikového odpadu AOS jeho sběr (odvoz) zajišťovat nemusí, ale musí zajistit pouze jeho následné dotřídění a předání k recyklaci (využití) což dělá v rámci smluv o nakládání s tímto odpadem. Náklady na odvoz odpadu z obchodu nebo podniku v souladu se zákonem o odpadech hradí původce tohoto odpadu, kterým je podnikající osoba. Tato osoba však již nemá odpovědnost za zajištění využití a recyklace tohoto odpadu (dle zák. 477/2001 o obalech ve znění pozdějších předpisů), protože tuto povinnost mají její dodavatelé a právě splnění této povinnosti za ně již zajišťuje AOS na základě smlouvy o sdruženém plnění
Ano, právě z toho důvodu, že k obalům prodejním se váže navíc povinnost zpětného odběru, je výše odměny placená do systému EKO‑KOM vyšší, než odměna za obaly skupinové, přepravní a průmyslové, ke kterým se váže pouze povinnost využití a recyklace ve stanovených procentech.
Poplatky budou zejména sledovat vývoj provozních nákladů. Ty jsou úměrné především nákladům na třídění odpadů, ale také závisejí na cenách na trhu druhotných surovin. Lze očekávat, že se budou čtvrtletní poplatky za množství obalů uvedených na trh zvyšovat v relaci ke zvyšování nákladů na svoz a třídění odpadu. Dalším kritériem, který může ovlivnit výši poplatků je míra využití, a recyklace, která je stanovena v příloze č. 3 zákona o obalech, a které je potřeba v daném roce dosáhnout. Tato míra se každý rok navyšuje v souladu s požadavky stanovenými příslušnou směrnicí EU.
EKO‑KOM, a.s. umožňuje svým klientům používat na obalech speciální symbol EKO‑KOM a značku „Zelený bod“. ZELENÝ BOD je ochrannou známkou, která vyjadřuje finanční účast na systému sdruženého plnění a tak informuje odběratele a spotřebitele o způsobu zajištění zpětného odběru a využití označeného obalu. EKO‑KOM, a.s. neuvažuje o tom, že by stanovil povinné užívání těchto značek, jejich používání bude záviset na individuálním rozhodnutí výrobců a jejich marketingové strategii.
asistentka - info linka
info@ekokom.cz
+420 729 848 445
asistentka - info linka
info@ekokom.cz
+420 729 848 444