Výtěžnosti tříděného sběru v obecních systémech v letech 2016 – 2020

19. 10. 2021 AnalýzyObalyObceOdpadTřídění

Pro analytickou práci a možnost porovnání míry třídění v jednotlivých obcích s průměrnými výsledky v ČR, zveřejňujeme přehledná data, která najdete v tomto článku.

V přiloženém souboru naleznete tzv. výtěžnosti jednotlivých komodit (tj. typů) tříděného odpadu v obcích v souhrnech za jednotlivé kraje České republiky, a také za jednotlivé velikostní skupiny obcí ČR. Výtěžnost umožňuje srovnání míry produkce tříděného odpadu mezi jednotlivými obcemi nebo skupinami obcí (ať už se jedná právě o velikostní skupiny, kraje, území ORP nebo jiné skupiny obcí), protože množství odpadu vyprodukované na daném území za jeden kalendářní rok se přepočítává na jednoho trvale hlášeného obyvatele. Výtěžnost za jednotlivé komodity tedy uvádíme v jednotkách kg/ob./rok.

Zdrojová data, ze kterých jsou výtěžnosti počítány, pochází z pravidelných čtvrtletních výkazů, které obce zapojené do systému EKO-KOM odevzdávají, a na jejichž základě jim je vyplácena finanční odměna. Data o počtech obyvatel v jednotlivých obcích jsou čerpána z Českého statistického úřadu.

Výtěžnost je prezentována jako celková, do níž jsou zahrnuty všechny typy sběru odpadů (nádobové i pytlové sběry, sběry na sběrných dvorech a sběrných místech, sběr prostřednictvím výkupen druhotných surovin, mobilních sběrů, školních sběrů atd.). Jedná se nicméně jen o odpady sebrané jako komunální odpady a evidované obcemi, tj. nejsou zde zahrnuty např. samostatně svážené živnostenské nebo podnikatelské a průmyslové odpady. Kromě toho jsou samostatně prezentovány také hodnoty výtěžností dosažených ve veřejné sběrné síti, tedy pouze prostřednictvím nádobových, individuálních nádobových a pytlových sběrů. Většinou se jedná o dominantní způsoby sběru, ale výjimku tvoří tříděný kov, kde převažují naopak jiné způsoby sběru.

V příloze tohoto článku najdete data za roky 2016 – 2020 ze dne 15. 9. 2021. Vzhledem k možnosti dodatečných oprav formou opravných výkazůse uvedená data mohou v některých případech lišit od dříve zveřejněných dat.

 

 

Příloha k článku: Výtěžnosti tříděného sběru v obecních systémech v letech 2016 – 2020

 


viz Smlouva o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů – článek VI. ods.4

Reakce AOS na předpokládané zavedení zálohování nápojových obalů

Na podzim tohoto roku bude probíhat projednávání návrhu novely zákona, která zavádí povinné zálo...

Počet sběrných dvorů v České republice stále roste

1568 – tolik sběrných dvorů a tzv. sběrných míst bylo na území České republiky ke konci roku 2018....

Podrobné analýzy sběrné sítě

Ve společnosti EKO‑KOM provádíme od roku 2017 detailní geografické analýzy sběrné sítě měst a obcí v...

Jak nakládat s domovním odpadem v době ohrožení koronavirem?

I v současné nelehké době, kdy společně bojujeme proti epidemii koronaviru nesmíme zapomínat na odpo...